Zabiegi usuwania przebarwień
i zamykania naczycznek
System Lumenis M22 obecnie stanowi kombinację dwóch laserów pozwalającą na jednoczesne leczenie m.in.:
zmian pigmentowych i przebarwień
-
zmian naczyniowych takich jak: pajączki, drobne naczynia na twarzy i nogach, ale również głębiej położonych naczyń o dużej średniczy (do 0,4 cm) oraz żylaków
-
zmian wywołanych fotostarzeniem
W platformie Lumenis M22 zastosowano technologię OPT (optimal pulse technology) dzięki której otrzymuje się na wyjściu impuls światła o stabilizowanej mocy. Dzięki technologii lasera Lumenis M22 obniżone jest występowanie pozabiegowych komplikacji poniżej 0,1%.
Dla polepszenia komfortu Pacjenta system posiada również specjalny mechanizm chłodzenia skóry podczas zabiegu.
ZMIANY NACZYNIOWE
Do likwidacji zmian naczyniowych wykorzystuję właściwości platformy Lumenis M22. Zastosowanie kilku modułów w jednym systemie pozwala na likwidowanie bardzo szerokiego spektrum zmian naczyniowych (czerwone lub płytkie naczynka modułem IPL, natomiast ciemne o większej średnicy modułem lasera Nd-Yag).
Głowica IPL stosowana w Lumenis M22 różni się znacząca od innych urządzeń IPL dostępnych na rynku. Lumenis M22 jako IPL czwartej generacji wykorzystuje opatentowaną technologię OPT® (Optimal Pulse Technology). Pozwala to na dostarczenie energii świetlnej w dużo wyższej a jednocześnie bezpiecznej dawce. Przekłada się to na ogromną efektywność urządzenia przy jednoczesnym zminimalizowaniu skutków ubocznych, tj. skrócenie tzw. "down time" (czasu wyłączenia pacjenta z normalnego funkcjonowania). W trakcie wykonywania zabiegu laser lub IPL (źródło intensywnego pulsującego światła o różnej długości fali) kieruje wiązkę światła o precyzyjnie określonych parametrach. Pozwala to na dokonanie zmian w obrębie danej tkanki. Energia świetlna emitowana z lasera lub IPL jest pochłaniana przez czerwony barwnik (hemoglobinę), krew ulega koagulacji („ścina się”) lub odparowuje, na skutek tego naczynie krwionośne zostaje zniszczone od wewnątrz. Proces ten nazywany jest fototermolizą selektywną (kontrolowane oparzenie). Po pewnym czasie niepotrzebne naczynie jest ostatecznie zamykane, a przez to niewidoczne.
Moduł lasera Nd-Yag podobnie jak IPL ma aktywnie chłodzone, wymienne końcówki, dzięki czemu dyskomfort odczuwany przez pacjenta jest minimalny, a ryzyko uszkodzenia skóry bardzo niewielkie.
Aby zamknąć popękane naczynia krwionośne z reguły potrzeba od 2 do 5 zabiegów wykonywanych w ciągu kilku miesięcy, zależy to od ilości, średnicy i koloru naczyń oraz głębokości ich położenia. Jeśli naczynko było duże lub zabiegowi poddana została duża powierzchnia, po zabiegu może pojawić się siniak, obrzęk albo rumień, który wchłania się od kilku godzin do kilku dni.
Wskazania do zabiegu:
-
telangiektazje- NACZYNKA na twarzy,
- drobne żylaki.,
- zmiany naczyniowe typu „czerwonego wina”,
- hemangioma (naczyniaki),
- telangiektazje- NACZYNKA na ciele
Po zabiegu laserowym mającym na celu usunięcie znamienia naczyniowego przez 7 do 14 dni może utrzymywać się zaczerwienienie skóry, niekiedy z zasinieniem. Po każdym kolejnym zabiegu znamię naczyniowe powinno stać się jaśniejsze.
Przeciwwskazania do zabiegu:
-
ciąża
-
aspiryna, leki przeciwzakrzepowe.
-
inne zabiegi laserowe lub kosmetyczne przeprowadzone w okresie krótszym niż 4 tygodnie,
-
choroby, m.in..: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, bielactwo, nowotwory, cukrzyca, padaczka,
-
przyjmowanie leków powodujących wzrost wrażliwości na światło,
-
zaburzenia krzepnięcia lub stosowanie leków obniżających krzepliwość krwi,
-
skłonności do bliznowacenia,
-
aktywna infekcja w mijescu wykonywania zabiegu,
-
cukrzyca, bielactwo,
-
β-karoten,
-
leki i zioła światłouczulające (np. dziurawiec, nagietek),
-
kremy z retinolem,
-
samoopalacze,
-
opalenizna (min. miesiąc przed zabiegiem)
Postępowanie po zabiegu:
- nie eksponować skóry na słońce (oraz w solarium) minimum miesiąc po zabiegu. Po zabiegu należy zabezpieczać skórę wysokimi filtrami ponieważ promienie ultrafioletowe mogą spowodować przebarwienia,
- przez kilka dni po zabiegu nie stosować na skórę środków drażniących i wysuszających,- zalecane jest używanie kremu przyspieszającego gojenie,
- unikać przegrzewania skóry poddanej zabiegowi (np. sauna, gorące kąpiele),
- unikać zbędnego wysiłku zwiększającego ciśnienie krwi (np. ćwiczeń fizycznych) oraz sytuacji w których skóra jest narażona na urazy,
- odpowiednio codziennie pielęgnować skórę naczynkową poprzez stosowanie odpowiednich dermokosmetyków do skóry naczyniowej. Pomagają one obkurczyć oraz wzmocnić naczynia krwionośne. Wskazane jest uzupełnienie niedoborów witaminowych głównie B2, PP i C. Należy również ochraniać skórę przed zimnem i wilgocią poprzez stosowanie ochronnych kremów w okresie jesienno-zimowym.
ZMIANY PIGMENTOWE I PRZEBARWIENIA
Zabieg usuwania przebarwień przeprowadzamy za pomocą najnowszej generacji urządzenia IPL - Lumenis M22.
W trakcie wykonywania zabiegu światło wybiórczo pochłaniane jest przez melaninę, podgrzewa komórki zawierające barwnik powodując ich zniszczenie.
Po zabiegu zmiana barwnikowa ulega ściemnieniu a następnie stopniowemu złuszczeniu i zanikowi.
Najlepsze efekty uzyskuje po serii od 2 do 5 zabiegów w odstępach co 2-6 tygodni.
Wskazania do zabiegu
- piegi,
- plamy posłoneczne,
- plamy soczewicowe (starcze),
- przebarwienia pozapalne, potrądzikowe.
Przeciwwskazania do zabiegu
Do najważniejszych przeciwwskazań należą:
- ciąża,
- opalenizna (min. miesiąc przed zabiegiem),
- stosowanie samoopalaczy,
- kremy z retinolem,
- leki i zioła światłouczulające,
- β-karoten,
- cukrzyca, bielactwo,
- aktywna infekcja w miejscu wykonywania zabiegu,
Postępowanie po zabiegu
- zabiegi należy powtarzać co 2 do 6 tygodni,
- nie eksponować skóry na słońcu min. jeden miesiąc po zabiegu (zabezpieczać skórę preparatami z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi),
- przez kilka dni po zabiegu nie stosować na skórę środków drażniących i wysuszających,
- kilka razy dziennie zalecane jest używanie preparatu łagodzącego, np. alantan, panthenol, bepanthen.
Przebarwienia mogą pojawić się ponownie, ponieważ zabieg nie eliminuje tendencji do hiperpigmentacji a jedynie usuwa jej skutki.
Dlatego niezwykle ważnym punktem terapii i zapobieganiem powstawania przebarwień jest profilaktyka oparta na unikaniu ekspozycji na promienie UV (stosowanie skutecznej ochrony).
